نمایی از لهستان (قسمت 1)

بهمن بلوک نخجیری
اندازه قلم

کاخ فرهنگ و دانش ورشو (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie)
کاخ فرهنگ و دانش ورشو با 42 طبقه و 231 متر ارتفاع در گذشته به افتخار رهبر شوروی کاخ استالین نامیده می شد. این کاخ بلندترین ساختمان در لهستان به شمار می رود و از طبقه سی ام آن می توان به خوبی شهر را دید. کاخ مزبور روی ویرانه های بمباران شهر ورشو در فاصله سال های 1952 تا 1954 توسط معماران شوروی و 3500 کارگر روس به عنوان «هدیه خلق شوروی» به مردم لهستان ساخته شد. سبک گوتیک شوروی (دست یازی به آسمان) و نمای بیرونی آن نمونه ای از مجسمه سازی رئالیستی شوروی به شمار می رود. در این ساختمان عظیم خانه های تئاتر، سینما، رستوران، کتاب فروشی، مراکز عمومی و شمار زیادی ادارات خصوصی وجود دارد. نسل قدیم لهستانی ها این ساختمان را یادآور سرکوب های گذشته شوروی می دانند، اما در میان نسل جدیدتر که در دوره پساکمونیزم زندگی کرده اند، کاخ مزبور از مقبولیت بیشتری برخوردار است.

کاخ سلطنتی ورشو (Zamek królewski w Warszawie)
کاخ سلطنتی ورشو یکی از نخستین اماکنی بود، که در جنگ جهانی دوم بمباران شد. در سال 1944 ارتش در حال عقب نشینی نازی ها با دینامیت آن را با خاک یکسان کرد. در اوایل دهه 60 این ساختمان با زحمات فراوان بازسازی شد و در سال 1971 به عنوان موزه در اختیار عموم قرار گرفت.

کلیسای ماریان شهر کراکو (Kościół Mariacki)
کلیسای ماریان کلیسایی چشمگیر به سبک گوتیک و متصل به میدان اصلی شهر کراکو (رینِک گوونی) است و یکی از شناخته شده ترین نمادهای این شهر به شمار می رود. این کلیسا در قرون 13 تا 15 روی پی کلیسای قبلی ساخته شده و مجسمه چوبی مقدس ساخت مجسمه ساز قرون وسطی ویت استوُش به همراه آثار هنری شناخته شده دیگر در آن قرار دارند. سر هر ساعت از برج بلندتر کلیسا هیناو (شیپور) نواخته می شود، که طبق افسانه ها یادآور حمله تاتارها به کراکو است. دو برج نامساوی کلیسا احتمالاً توسط دو برادر رقیب ساخته شده اند. برادر کوچکتر وقتی می بیند، برج دیگر سریعتر ساخته می شود، برادر بزرگترش را به قتل می رساند.